Wzornictwo przemysłowe
Kandydat na studia powinien posiadać wyobraźnię przestrzenną, cechować się wysoko rozwiniętą kreatywnością i zdolnością do rozwiązywania problemów technicznych. Projektant wzornictwa przemysłowego powinien nie tylko dbać o stronę estetyczną przedmiotu, ale poszukiwać najlepszych rozwiązań funkcjonalnych, konstrukcyjnych i materiałowych dopasowanych do potrzeb i wymagań odbiorcy.
Studia pierwszego stopnia
- Czas trwania: 7 semestrów
- Tryb studiów: dzienne
- Język: polski
- Studia kończą się nadaniem tytułu zawodowego inżyniera.
Specjalności
Studenci wzornictwa przemysłowego mają możliwość wyboru jednej z dwóch specjalności:
Inżynieria wzornictwa przemysłowego (S)
W ramach inżynieria wzornictwa przemysłowego (S) podejmowana jest problematyka związana z projektowaniem przedmiotów codziennego użytku – tworzenia nowych wzorów przemysłowych.
Absolwenci przygotowani są do prowadzenia prac i analiz koniecznych do właściwego identyfikowania i konkretyzowania problemów projektowych we wzornictwie. Poszukują najlepszych rozwiązań funkcjonalnych, konstrukcyjnych i materiałowych oraz realizują projekty, uwzględniając stronę estetyczną produktu.
Prowadzona na specjalizacji edukacja, łączy kreatywność i zdolności twórcze studentów ze znajomością zagadnień z zakresu technologii, materiałoznawstwa i innych dziedzin nauki, wykorzystując najnowsze narzędzia komputerowe, narzędzia do wizualizacji, modelowania i prototypowania.
Inżynieria wzornictwa motoryzacyjnego (S)
Absolwenci specjalności inżynieria wzornictwa motoryzacyjnego uzyskują wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, rozwoju i konstrukcji pojazdów, kształtowania i stylizacji nadwozi, ergonomii i wyposażenia wnętrza pojazdu, jak również rozmieszczenia i konstrukcji poszczególnych podzespołów w pojeździe z wykorzystaniem współczesnych metod i pakietów wspomagających projektowanie 3D.
Nabyte umiejętności i wiedza pozwolą na zatrudnienie w podmiotach zajmujących się projektowaniem, konstrukcją i stylizacją produktów w różnych gałęziach przemysłu, a w szczególności w branży motoryzacyjnej.
Absolwenci osiągając niezbędne umiejętności i wiedzę potrzebne inżynierom wzornictwa motoryzacyjnego są cenionymi pracownikami na stanowiskach takich jak konstruktor CAD, inżynier produktu czy kierownik projektu szczególnie w obszarze współczesnego przemysłu motoryzacyjnego.
Program zajęć
- Przedmioty kierunkowe: podstawy technik wizyjnych, podstawy projektowania form przemysłowych I i II, projektowanie przestrzenne, projektowanie przestrzeni publicznych;
- Grafikę komputerową, która jest wstępem do zagadnień związanych z projektowaniem komunikacji wizualnej i identyfikacji wizualnej;
- Przedmioty związane z nauką wizualizacji w tym modelowanie i prototypowanie;
- Przedmioty i projekty specjalistyczne takie jak: projektowanie produktu i projektowanie nadwozi pojazdów;
- Przedmioty plastyczne: takie jak rysunek odręczny, rzeźba, malarstwo, które stanowią wsparcie praktyczne dla projektowania wzornictwa i szeregu przedmiotów kierunkowych;
- Przedmioty humanistyczne w tym historię sztuki i historię wzornictwa stanowiącą stanowiące źródło inspiracji do przyszłych projektów.
- Przedmioty związane z materiałoznawstwem takie jak materiały niemetalowe i kompozyty, metody łączenia materiałów;
- Przedmioty podstawowe w tym matematykę, fizykę, mechanikę i geometrię wykreślną, które stanowią bazę do rozwijania wiedzy inżynierskiej.