Studenci Wydziału Mechanicznego w środę, 23 maja, odwiedzili zakład produkcyjny firmy BA Glass w Jedlicach pod Ozimkiem, gdzie wytwarzane są opakowania szklane – popularne słoiki i butelki. Historię firmy oraz jej aktualny profil działalności w grupie BA Glass przedstawił Pan Jakub Kaczmarek – dyrektor Zakładu. W trakcie wizyty w zakładzie studenci mogli zapoznać się z działami zapewniającymi ciągłość produkcji w odniesieniu do elementów linii produkcyjnej, jak i samym procesem wytwarzania, kontrolowania i pakowania wyrobów. Swoją wiedzą i doświadczeniami podzielili się pracownicy firmy kierujący pracą warsztatu mechanicznego, działu utrzymania produkcji oraz linii produkcyjnej.  Warsztaty w dziale Regeneracji Form i IS Maintenance przeprowadził Pan Michał Kamiński – Kierownik Działu IS oraz Pan Sławomir Drozd – Kierownik Działu Regeneracji Form. Po zakładzie studentów oprowadził Pan Artur Kaszczyszyn – Menedżer Działu Jakości oraz Pan Miłosz Porada – Kierownik Działu Formowania i Digitalizacji, sekcję treningową zrealizował Pan Diter Leś – Trener TWI oraz Michał Kowalski – Menedżer Działu Produkcji, natomiast o Programie Futura  opowiedziała Pani Joanna Jaskuła i Aleksandra Chylińska z Działu HR.

W warsztacie mechanicznym przedstawiono proces przygotowania elementów form nadających ostateczny kształt produktom. Wyspecjalizowani pracownicy dbają tutaj m.in. o dokładność wymiarów i jakość powierzchni matryc, w których w cyklu automatycznym z płynnego szkła formowane są np. słoiki. Następnie w dziale utrzymania ruchu można było zobaczyć proces przygotowania elementów linii automatycznej produkcji, jak i elementów samych automatów produkcyjnych. Tutaj trzeba pamiętać, że czynności te muszą być bardzo dobrze zaplanowane, bo przy produkcji od 200 do ponad 500 słoików na minutę przy temperaturze ciekłego szkła około 1600 ˚C części szybko się zużywają. Przy tej okazji kierownik działu utrzymania ruchu przedstawił komputerowy system wspomagający kontrolowanie i zarządzanie planowymi wymianami części oraz zdarzeniami awaryjnymi. Wprowadzone systemy cyfryzacji pozwalają również na szeroką wymianę informacji w ramach grupy zakładów BA Glass, co pozwala np. przewidywać i eliminować z wyprzedzeniem powstawanie awarii. Wizyta w hali produkcyjnej zrobiła ogromne wrażenie, gdzie na szeregu linii produkcyjnych automaty wytwórcze w ciągłym cyklu pracy z wydzielonych porcji szkła w ciągu kilku sekund formowały produkt, a biorąc pod uwagę, że w jednej linii pracuje jednocześnie np. 10 sekcji automatów, powstałe w ten sposób słoiki tworzą ciągły strumień wymagający dalszych operacji. Zaprezentowano również proces formowania produktu na specjalnie przygotowanym automacie treningowym.

W dalszej kolejności studenci mogli zobaczyć proces odprężania szkła oraz system kontroli jakości, gdzie systemy wizyjne i czujniki laserowe sprawdzają jakość każdego wyprodukowanego słoika czy butelki. Ostatni etap stanowiła automatyczna linia do paletyzacji i pakowania produktów.

To co można było zobaczyć, było również szeroko uzupełniane informacjami. Na każdym etapie opiekunowie grupy dzielili się ze studentami swą wiedzą i doświadczeniem – nie brakowało również pytań. Po wyczerpującej wizycie w zakładzie na studentów czekał poczęstunek, a na zakończenie studenci mogli zapoznać się z ciekawymi możliwościami odbywania praktyk, staży czy też podjęcia pracy w zakładzie.