W dniu 18.01.2023 na Wydziale Mechanicznym w zakresie współpracy ze szkołami średnimi odbyły się warsztaty z uczniami Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Władysława Broniewskiego w Strzelcach Opolskich.

W ramach spotkania grupa uczniów uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez pracownika Katedry Techniki Cieplnej i Aparatury Przemysłowej dra inż. Mirosława Kabacińskiego.

Podczas zajęć pt. „Samoloty i ekoloty. Jak latać bez paliwa. Warsztaty na symulatorach.” uczniowie poznali praktyczne podstawy aerodynamiki oraz podział statków powietrznych, spośród których zostały wyłonione samoloty oraz szybowce. W trakcie części teoretycznej zostały również przedstawione możliwości startu szybowców, a także warunki meteorologiczne, które umożliwiają statkom powietrznym bez napędu (szybowcom) wykonywanie wielogodzinnych lotów na odcinkach nawet kilkuset kilometrów.

Część praktyczna warsztatów na symulatorach rozpoczęła się od omówienia podstawowych przyrządów na kokpicie symulatora szybowca Duo Discus XL oraz samolotu Cessna 172, a także działania sterownic. Adepci wirtualnych lotów poznali tajniki pilotażu – wykonywania lotu z minimalną prędkością, lotu po prostej, wykonywania zakrętów skoordynowanych i w ostateczności lądowania w przygodnym terenie, jeśli nie udało się dolecieć do lotniska (np. z powodu symulowanej awarii silnika samolotu). Uczniowie, dla których podstawowe fazy lotu były niewystarczające podjęli się próby startu szybowcem na holu za samolotem, a nawet wykonania kilku figur akrobacji takich jak pętla, wywrót szybki oraz przewrót przez skrzydło.