Mechatronika- II stopnia
Studia drugiego stopnia
Studia trwają 3 semestry w trybie stacjonarnym – S (dziennym).
Studia kończą się nadaniem tytułu zawodowego magistra inżyniera.
Poza podstawowymi treściami programowymi kierunkowe treści kształcenia w ramach bloku ogólnego obejmują m.in.:
- modelowanie i symulacje w projektowaniu,
- eksploatacja i serwisowanie urządzeń,
- programowanie mikrokontrolerów,
- przetworniki elektromechaniczne.
Program studiów uzupełniają również przedmioty bloku humanistyczno-społecznego.
Specjalności
Studia drugiego stopnia realizowane są w ramach następujących specjalności:
- Mechatronika w pojazdach i maszynach – absolwenci uzyskują wiedzę i umiejętności w zakresie stosowania współczesnych metod obliczeniowych (CAD/CAM, CAE), zapoznają się z praktycznymi aspektami procesu projektowania urządzeń i systemów mechatronicznych (roboty mobilne, mechanizmy podwozia), oraz funkcjonowaniem i wytwarzaniem systemów mechatronicznych w pojazdach i maszynach (niezawodność, symulacje, sensoryka i pomiary, obrabiarki sterowane numerycznie). Wykształcenie w zakresie mechatroniki pozwoli na pracę nie tylko w zespołach tworzących systemy mechatroniczne, ale także w jednostkach utrzymania ruchu. Nabyte umiejętności oraz wiedza w zakresie akwizycji i przetwarzania sygnałów i teorii podejmowania decyzji pozwolą na zatrudnienie w charakterze osoby kierującej interdyscyplinarnymi projektami mechatronicznymi.
- Systemy automatyki i robotyki w mechatronice – absolwenci uzyskują wiedzę i umiejętności w zakresie informatycznym (języki programowania, systemy operacyjne, bazy danych, sieci komputerowe) i elektronicznym (akwizycja i przetwarzanie sygnałów, teleinformatyka, elektronika, systemy wizyjne oraz monitoring) niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie mechatronika.
W ramach zajęć obieralnych studenci mają możliwość zapoznania się m.in. z przetwarzaniem obrazów i systemami wizyjnymi, zaawansowanymi technikami CAD, niekonwencjonalnymi napędami pojazdów, urządzeniami wykonawczymi w systemach mechatronicznych czy systemami mikroprocesorowymi.
Zajęcia wspierane są oprogramowaniem renomowanych firm:
- Inventor (AutoDesk), oprogramowanie komputerowego wspomagania projektowania (CAD),
- CATIA (Dassault System), oprogramowanie komputerowego wspomagania projektowania (CAD),
- LabVIEW (National Instruments), środowisko programowania graficznego pomiarów, analizy danych, sterowania oraz symulacji systemów),
- Matlab+SIMULINK (MathWorks), programowanie obliczeń inżynierskich, symulacje komputerowe,
- MasterCam, oprogramowanie komputerowe CAD/CAM do tworzenia technologii na obrabiarki CNC.
Studenci mogą rozszerzać swoje zainteresowania w ramach kół naukowych Klakson, Technolog i ProCEAnt.
Kariera
- wytwarzającego elementy systemów mechatronicznych jak napędy, czujniki, sterowniki
- elektromaszynowego,
- motoryzacyjnego,
- sprzętu gospodarstwa domowego,
- lotniczego,
- obrabiarkowego,
- medycynie,
- wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się techniczne urządzenia i systemy automatyki, zrobotyzowane procesy przemysłowe i nowoczesne urządzenia mechaniki precyzyjnej oraz mechaniki stosowanej i nanotechnologii. Projektowanie urządzeń mechatronicznych, ich budowa, eksploatacja, analiza pracy i diagnostyka, wymagają szczególnego podejścia interdyscyplinarnego, niestosowanego w konwencjonalnych dziedzinach techniki, np. w mechanice.