Na wyposażeniu Laboratorium Badań Starzeniowych znajdują się 3 komory do testowania odporności różnorodnych materiałów na warunki środowiska, w tym szczególnie na niszczące działanie promieni słonecznych, symulujące niszczące działanie wody i solanki oraz zróżnicowanego zakresu temperatur. Komory umożliwiają testowanie elementów trójwymiarowych, o różnych gabarytach. W komorach testowane są zróżnicowane materiały i produkty takie jak: metale, kompozyty, tworzywa sztuczne, kompozyty mineralne, surowce naturalne i odpadowe.
Materiały testowane są zgodnie z procedurami dostępnymi w aktualnych normach, ale także na podstawie autorskich procedur.
Laboratorium umożliwia ponadto ocenę ubytku masy.
- Komora starzeniowa Q-Lab – wyposażona w lampy ksenonowe i system zraszania próbek umożliwia testowanie próbek symulując starzenie materiałów pod działaniem światła słonecznego oraz światła słonecznego przechodzącego przez szybę okienną. Komora wyposażona jest w system zraszania próbek, pozwalający dodatkowo utrzymywać próbki w środowisku o wilgotności względnej w komorze w zakresie min. 20-90%.
Kontrola temperatury powietrza w komorze w zakresie:
– Dla cyklu z naświetlaniem 35-65°C
– Dla cyklu bez naświetlania 25-50°C
2. Komora klimatyczna Weiss ClimeEvent – umożliwia testowanie próbek pod działaniem temperatury w zakresie od – 70 °C do + 180 °C. Komora pozwala na regulację wilgotności względnej w zakresie od 10% do 98%.
3. Komora solna Q-Lab – pozwala na wykonanie testów korozyjnych z uwzględnieniem następujących procedur:
– test w mgle solnej
– intensywne suszenie
– test wilgotności do 100 %RH
– funkcja natrysku mgłą solną
4. Komparator masy – umożliwia precyzyjne określenie ubytku masy próbek testowanych w komorach starzeniowych.
Kontakt
Dr hab. inż. Anna Król, prof. uczelni
Wydział Mechaniczny – Katedra Inżynierii Procesowej i Środowiska
Opole ul. Mikołajczyka 5
E-mail: a.krol@po.edu.pl